You are here

2x rýchlejší vývoj mobilných aplikácií

Našou snahou je neustále prinášať inovácie pre klientov. Preto sme sa radikálne rozhodli vylepšiť náš proces vývoja mobilných aplikácií. Táto úloha je o to jednoduchšia, keď sú vašimi klientmi aj reklamné agentúry, ktoré potrebujú kvalitnú službu za veľmi krátky čas. Je to paradox, ktorý nás núti neustále sa zlepšovať.

Čas je náš nepriateľ

Už dlhšiu dobu nás pri vytváraní mobilných aplikácií trápila časová náročnosť a neefektívnosť. V reklamnom svete sa všetko hýbe veľmi rýchlo, termíny sú neúprosné sú dané a drahú kampaň v telke sa nedá len tak presunúť na iný termín. Podobne aj webka, appka alebo čokoľvek iné musí vyjsť jednoducho načas, inak je to pekný fail…

Komplikácie, ktoré nás neminuli

Kedysi sme mobilné aplikácie programovali natívne. To znamená, že ak chcel mať klient appku pre Apple aj Android, nebodaj ešte aj pre Windows Mobile, museli sme každú platformu nakódovať zvlášť. Okrem toho, že s tým boli spojené väčšie náklady a neefektívnosť, stretli sme sa aj s týmito problémami:

  • Dvaja programátori, ktorí robili na rovnakom projekte a dostávali tie isté podklady ho predsa len urobili každý trochu inak. Každý tam dal “kus” seba, a tak vznikli dve podobné, no nie rovnaké appky.

  • Tak, ako dávali kóderi do appiek “kus” seba, tak v nich každý zanechal aj iné chyby. Tie sme museli odstraňovať v dvoch samostatných projektoch.

  • Nehovoriac o tom, že si celý proces vyžadoval minimálne dvojnásobný manažment, či už na našej strane alebo na strane klienta.

Každý 4. človek na svete má smartphone, ktorý poháňajú 4 najrozšírenejšie operačné systémy.

To je základ pre množstvo komplikácií, ale aj pre veľký potenciál.

Problém vyriešený a potenciál využitia…

Riešenie sme našli v podobe multi-platformy, ktorá umožňuje urobiť jednu appku a publikovať ju pre viacero platforiem. Odstraňuje to množstvo problémov, napríklad:

  • Ak chceš robiť appku pre 3 platformy, nepotrebuješ programátorov na každú z nich. Stačí ti jeden.

  • Ďalšia výhoda je v tom, že programovať môžu aj univerzálnejší programátori, ktorí ovládajú štandardné webové technológie HTML5, JavaScript, CSS.

  • Preto môžeš využiť rovnakých programátorov na web aj mobilné aplikácie, čo sa odrazí aj na nižšej cene a čase dodávky.

Kedy je vhodné využiť multi-platformu?

Primárne je to v prípadoch, keď potrebuješ čo najefektívnejšie dostať appku na viacero platforiem či ušetriť čas a peniaze. Z praxe vieme povedať, že 90% aplikácií, s ktorými sme sa stretli sa dnes dajú robiť v multi-platforme.

Výhody a nevýhody

Každá technológia má samozrejme svoje pre a proti. My sme sa stretli hlavne s tým, že sme si museli rôzne efekty naprogramovať od nuly, čiže sme nemohli znova použiť predpripravené prvky. Táto ťarcha je samozrejme na vývojároch, klient sa s týmto problémom reálne nestretne. Stručné porovnanie máš aj v tabuľke.

MULTIPLATFORMA NATÍVNY VÝVOJ
Jeden vývoj pre všetky platformy súčasne Samostatný vývoj pre každú platformu zvlášť
Lacnejší, efektívnejší, rýchlejší vývoj Drahší, neefektívny, pomalý vývoj
Menšia bariéra pri programovaní - univerzálni vývojári Nutnosť ovládať rôzne technológie
Nutnosť naprogramovať štandardné správanie aj prvky Hotové štandardné prvky a správanie

Úskalia multi-platformy

Znie to idylicky, no aj tu sa nájde ALE. Multi-platforma nie je všeliek a stále existujú špecifické prípady, kedy treba siahnuť po natívnom vývoji. Zatiaľ však už zo skúsenosti vieme povedať, že 90% aplikácií, s ktorými sme sa stretli, by boli realizovateľné v multi-platforme.

Rozdiely sa časom vytratia

Časom sa rozdiely medzi natívnym vývojom a multi-platformou úplne vytratia. Rovnako to bolo aj s webovými prehliadačmi pred niekoľkými rokmi. Kedysi mal každý prehliadač svoje špecifické vlastnosti. Postupne však prevládol štandard a množstvo funkcií sa zjednotilo. Multi-platforma je určite budúcim štandardom mobilného vývoja. Tí, ktorí to pochopia, ušetria nielen čas a peniaze, ale budú mať aj nezanedbateľnú konkurenčnú výhodu.

Kontaktujte nás

Ak potrebujete poradiť a pomôcť s mobilnými aplikáciami, náš tím sa už nemôže dočkať vašich otázok.  Šup-šup, nehanbite sa.

Kontaktujte nás+421 902 113 114

Na záver

Dosť už bolo rečí. Teraz si môžeš pozrieť aplikácie, ktoré boli robené v multi-platformách.
                      

iOS a Android                                  iOS a Android                               iOS a Android

Are you interested?

If you want more...